מחקרים

מחלת כליות בתסמונת מטבולית - התפקיד הנסתר של איסכמיה תוך-כלית

החוקרים סיכמו כי תסמונת מטבולית עשויה להוות גורם משמעותי בהתפתחות מחלת כליות איסכמית, כאשר חלק מהחולים מציגים נגעים דומים לאלו שנצפו בנפרופתיה סוכרתית

במחקר תצפיתי שנערך במסגרת פרויקט ה-ENBiBAי(European Nephrectomy Biobank), החוקרים התמקדו בפתוגנזה לא ידועה ברובה של מחלת כליות באנשים עם השמנה ותסמונת מטבולית (Metabolic Syndrome), תוך השוואה של היסטולוגיה כלייתית בין נבדקים עם ובלי תסמונת מטבולית. מחקר זה נועד להאיר את השינויים המורפולוגיים הכלייתיים במצבים אלה בשל המידע המצומצם הזמין.

במחקר שתוצאותיו פרסמו לאחרונה בכתב העת Kidney International Reports, החוקרים שאפו לבחון היסטולוגיה כלייתית במטופלים עם תסמונת מטבולית המוגדרים על ידי לפחות שלושה קריטריונים: BMI של 27 ק"ג/מטר2 ומעלה, מצבים של טרום סוכרת (גלוקוז בצום 100-125 מ"ג/ד"ל או HbA1c מעל 5.7%), יתר לחץ דם (סיסטולי/דיאסטולי מעל 140/90 ממ"כ) או שימוש בתרופות, ורמות טריגליצרידים (מעל 150 מ"ג/ד"ל) וכולסטרול HDL (מתחת 40 מ"ג/ד"ל עבור גברים ומתחת 50 מ"ג/ד"ל עבור נשים) ספציפיות – זאת בהשוואה לאנשים ללא תסמונת מטבולית. המחקר לא כלל אנשים עם סוכרת או גורמים ידועים למחלת כליות.

החוקרים איתרו 157 מקרים, מתוכם 49 אנשים ללא תסמונת מטבולית (גיל ממוצע 66±11 שנים) ו-108 עם תסמונת מטבולית (גיל ממוצע 54±16 שנים).

מתוצאות המחקר עולה כי בקרב המשתתפים עם תסמונת מטבולית נמצאה שכיחות גבוהה יותר של מחלת כליות כרונית (eGFR < 60 מ"ל/דקה),  23% (24 חולים) לעומת 8% (4 חולים) בקבוצה ללא תסמונת מטבולית (p value=0.02). בנוסף, יחס האלבומין/קריאטינין היה שונה באופן מובהק, ועמד על ממוצע של 10 לעומת 4.45 בין שתי הקבוצות (p value = 0.05). יש לציין כי השכיחות של סקלרוזיס גלובלי (global sclerosis), 3% לעומת 7% (-p<0.0001), כמו גם של סקלרוזיס נודולרי (nodular sclerosis), התרחבות מזנגיאלית (mesangial expansion), גלומרולומגליה (glomerulomegaly), היאלינוזה (hyalinosis) בינונית עד חמורה וטרשת עורקים (arteriosclerosis), הייתה גבוה יותר באנשים עם תסמונת מטבולית בהשוואה לאלו ללא תסמונת מטבולית, כאשר האחוזים מצביעים על הבדלים מובהקים - 88% לעומת 29%, 83% לעומת 30% (p value<0.05) ללא תלות בהפרשי גיל.

החוקרים סיכמו כי תסמונת מטבולית עשויה להוות גורם משמעותי בהתפתחות מחלת כליות איסכמית, כאשר חלק מהחולים מציגים נגעים דומים לאלו שנצפו בנפרופתיה סוכרתית, כגון התרחבות מזנגיאלית מוגברת סקלרוזיס נודולרי. הממצאים מצריכים מחקר נוסף כדי לבחון את ההשלכות של מגיפת ההשמנה על בריאות הכליות, תוך הדגשת הצורך הקריטי להבין את השינויים המורפולוגיים הכלייתיים הקשורים לתסמונת מטבולית, הנתמכים בראיות סטטיסטיות מפורטות.

מקור:

Renal Disease In Metabolic Syndrome: The Hidden Role Of Intrarenal Ischemia. Rosa Rodríguez-Rodríguez, Mads Hornum, Ana Elena Rodríguez Rodríguez, Sebastjan Bevc, Francesco Trevisani, Gema Fernández, Radovan Hojs, Beatriz Fernández-Fernández, Clara María Cases Corona, Josep María Cruzado, María Quero, Maruja Navarro Díaz et al. Kidney International Reports Available online 22 February 2024

נושאים קשורים:  מחקרים,  תסמונת מטבולית,  נפרופתיה סוכרתית,  מחלות כלי דם,  מחלת כליות
תגובות